Badania Ewy Dubas-Urwanowicz w dużej mierze koncentrowały się wokół problematyki zjazdów szlacheckich, ich pozycji ustrojowej i postanowień, zwłaszcza w okresie pierwszych bezkrólewi i okresie rokoszu sandomierskiego. Prace te łączyły perspektywę klasycznej historiografii politycznej ze sposobem opisu przeszłości charakterystycznym dla historii ustroju, w ten sposób doskonale pokazując nieustanne napięcie pomiędzy wzniosłymi ustrojowymi ideałami a rzeczywistością twardej walki politycznej w dobie pierwszych królów elekcyjnych.
Kwestię ideałów ustrojowych szlachty polsko-litewskiej, zwłaszcza w czasach panowania Zygmunta III podjął w swoich pracach także Jerzy Urwanowicz. Postanowił on także zbadać, jak szlacheckie przywiązanie do instytucji przedstawicielskich manifestowało się na niwie wojskowej – w ten sposób powstały opracowania poświęcone żołnierskiej samorządności w wojskach polsko-litewskich: kołom wojskowym i konfederacjom żołnierskim. Zajmował się on także parlamentaryzmem i państwowym aparatem urzędniczym na siedemnastowiecznym Podlasiu.
W przypadku Ewy Dubas-Urwanowicz i Jerzego Urwanowicza nie sposób nie wspomnieć o zorganizowanej przez nich serii konferencji naukowych poświęconych dziejom magnaterii w państwie polsko-litewskim. Duża część artykułów zawartych w obszernych tomach pokonferencyjnych poświęcona jest właśnie zagadnieniom ustrojowym i prawnym.
Badania łączące perspektywę historyczno-prawną i historyczno-wojskową w epoce wczesnonowożytnej są kontynuowane przez Karola Łopateckiego i Jana Jerzego Sowę na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych. Przedmiotem aktualnych dociekań naukowych w tym zakresie jest problematyka związków prawa i wymiaru sprawiedliwości z dyscypliną wojskową w okresie wczesnonowożytnym, czego owocem są prace poświęcone artykułom wojskowym, organizacji pospolitego ruszenia czy też sądownictwu wojskowemu we wczasnonowożytnej Rzeczypospolitej. Są to kwestie związane zarówno z kluczowym dla badań nad wojskowością tego okresu konceptem tzw. rewolucji militarnej, ale wiążę się także badaniami nad szerszym zagadnieniem dyscyplinowania społecznego, budowy nowoczesnych struktur państwowych w Europie XVI–XVIII w., czy też bardzo istotnym dla historii prawa procesem kodyfikacji. Są to kwestie będące ciągle przedmiotem bardzo ożywionej debaty w historiografii światowej. Prowadzone w Białymstoku badania nad dziejami prawa i ustroju mają zatem charakter interdyscyplinarny – łączą metodologię właściwą dyscyplinarny łączą tradycyjną metodologię historyczną z koncepcjami wypracowanymi przez badaczy innych dziedzin, . socjologów, politologów i antropologów.
Prowadzone badania wykraczają poza XVI-XVIII stulecia i obejmują również wiek XIX i XX. Przede wszystkim dotyczą one regionalnych (podlaskich) studiów ukazujących specyfikę ustrojową i prawną na tle obszarów ościennych.
Ludzie
Karol Łopatecki
Jan Jerzy Sowa
Beata Goworko-Składanek
Łukasz Niewiński
Grzegorz Zackiewicz
Dydaktyka
Na wydziale prowadzone są zajęcia ze wstępu do prawa oraz różnych zagadnień związanych z historią prawa i ustroju.
Najważniejsze publikacje
DUBAS-URWANOWICZ, Ewa. „Warunek warszawski” z września 1574 roku a status prawno-polityczny państwa, „Czasopismo Prawno-Historyczne”, t. LX/1 (2008), s. 193–201.
GOWORKO-SKŁADANEK, Beata. Ewolucja zasady równości kobiet i mężczyzn aktywnych zawodowo – ujęcie prawno-historyczne, [w:] Kobiety praca podmiotowość: Refleksje socjologiczne, red. S. Kamińska-Berezowska. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2020, s. 43–56.
ŁOPATECKI, Karol. „Disciplina militaris” w wojskach Rzeczypospolitej do połowy XVII wieku. Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, 2012.
NIEWIŃSKI Łukasz. Stosowanie kary śmierci w amerykańskiej Armii Kontynentalnej w latach 1775-1783, „Białostockie Teki Historyczne”, t. XII (2014), s. 117–129.
SOWA, Jan Jerzy. „W czym vertitur powaga moja hetmańska…”: Organizacja i procedura sądu hetmańskiego w Koronie, 1683–1699, „Czasopismo Prawno-Historyczne”, t. LXV/1 (2013), s. 203–228.
URWANOWICZ, Jerzy. Wojskowe „sejmiki” koła w wojsku Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku. Wykonano w Dziale Wydawnictw Filii UW w Białymstoku, 1996.
ZACKIEWICZ, Grzegorz. Polska myśl polityczna wobec systemu radzieckiego 1918-1939. Arcana, 2004.